4 Şubat 2015 Çarşamba

Okyanus Kıyısında Bir Başkent:Lizbon

Aslında Lizbon'a daha önceki gelişimde, günübirlikte olsa şehri şöyle bir gezme fırsatı bulmuş ve gözlemlerimi bloğumda paylaşmıştım. Fakat bu kez daha uzun kaldım ve doğal olarak daha detaylı gezdim. Üstelik sadece merkezi değil, Lizbon'u çevreleyen ve artık neredeyse şehirle birleşmiş olan birbirinden güzel kasabaların birkaçını da gezme şansım oldu ve diyebilirim ki en az Lizbon kadar görülmeye değer yerler var şehrin etrafında. Bu yüzden eğer bir hafta kalacaksanız, birkaç gününü civar kasabaları ve birbirinden güzel plajları gezmeye harcayabilirsiniz.


Biz bu kez, Lizbon'a 20 dk mesafedeki şirin bir kasaba olan Estoril'de kaldık ve arabayla Tejo Nehri'nin kıyısında kıvrılarak uzanan o güzel yoldan Lizbon'a gitmenin keyfini yaşadık.


Estoril'den Lizbon'a gelirken, şehre Belem tarafından giriş yapıyorsunuz ve zaten şehrin en çok turist çeken anıtlarının da önünden geçiyorsunuz.


Tejo Nehri'nin girişini süsleyen Belem Kulesi...


Portekiz'in yaptığı büyük deniz keşiflerinin anısına Salazar döneminde yapılan Keşifler Anıtı...


Ve içinde Vasco de Gama'nın mezarını da barındıran Jerenimos Katedrali...


Ve fakat, tüm bunlar kadar Belem'e turist çeken bir diğer önemli yer ise ''Fabrica dos Pasteis de Belem''. Önünde her daim kuyruk olan, masa bulmak için insanların içeride sıra beklediği, enfes Pasteis de Belem tatlısının merkezi...Lizbon'a gelinirse uğranmadan geçilmeyecek yerlerden bir tanesi...
                            
           
 Sonrasında şehrin geniş ve yemyeşil bulvarlarında yürüyüp...


tepelerine tırmanıp manzaranın tadını çıkarıp...

...daracık ve gizemli sokaklarında kaybolmanın keyfine varın...Lizbon sizi asla hayal kırıklığına uğratmayacaktır. Eğer mevsim yazsa ve yürümekten yorgun düşüp bunaldıysanız, atlayın bir otobüse veya taksiye, 15 dk içinde birbirinden güzel plajlardan birisine ulaşırsınız. Mesela biz günün sonuna doğru ünlü 25 Nisan köprüsünü geçip Caparica Plajında almıştık soluğu...


6 yorum :

 1. It could be used as a Lisbon Turistic guide. Congratulations to the author!!!

  YanıtlaSil
 2. It could be used as a Lisbon Turistic guide. Congratulations to the author!!!

  YanıtlaSil
 3. Thanks and congrats dear Özgür.I really felt there again and I can say that I love Lisbon :)

  YanıtlaSil
 4. Thanks and congrats dear Özgür.I really felt there again and I can say that I love Lisbon :)

  YanıtlaSil
 5. Thanks a lot dear Elif..:)

  YanıtlaSil