18 Mart 2014 Salı

Bir Masal Şatosu: Trakai

     Eğer yolunuz birgün Litvanya'ya düşerse, Vilnius'u gezdikten sonra muhakkak Trakai'ye gidin. Başkentten sadece 30 km uzaktaki bu güzeller güzeli kasaba kesinlikle gittiğinize değecek bir yer.


Haritadan da görüldüğü gibi birkaç gölün birleşmesinden oluşan eşsiz bir doğa harikası...Litvanya'nın dükalık zamanlarındaki eski başkenti... Sayıları çok az kalmış olmakla birlikte, Türk kökenli yahudi bir topluluk olan Karay (Karaim) larin en yoğun yaşadığı yerlerden birisi... Toplam nüfusu 5600 civarı...


     Galve Gölü'nün ortasında yer alan Trakai Adası Kalesi ise bölgenin eşsiz mücevheri...İnsan mütemadiyen her açıdan fotoğrafını çekmek istiyor...Öylesine etkileyici, öylesine nefes kesici...


     Biz mart ayının ortalarında bölgeye gittiğimizde göl çok kalın bir buz tabakasıyla kaplıydı, hatta buzun üzerinde birkaç adım atmayı bile başardım!


     Kalenin üzerinde bulunduğu adacık, karaya ahşap bir köprüyle bağlanıyor ve köprünün her iki tarafından muhteşem göl manzarasını seyredebiliyorsunuz...     Kale, Litvanya Dükalığı'nın en parlak dönemini yaşadığı 15. yüzyılda Büyük Vytautas tarafından tamamlanmış. 1. Elizabeth filminin bazı bölümleri bu kalenin tören salonunda çekilmiş.


     Ancak Trakai ile ilgili beni asıl şaşırtan ve etkileyen şey, Türk kökenli yahudi bir azınlığın bölgede yüzyıllardır yaşıyor olması oldu.
     Karaylar, Grand Dük Vytautas'ın 14. yüzyıl sonunda Kırım'a yaptığı bir sefer sırasında köle olarak ele geçirilip bölgeye getirilmişler. Sonrasında bu insanların ne kadar güvenilir ve çalışkan olduğunu farkeden Grand dük bölgeye yerleşmelerine olanak sağlamış ve hatta şehrin içinden geçip kaleye giden yegane yolun korumasını onlara vermiş. Onlar da yolun iki yanına her biri üçer pencereli ahşap evler yapmışlar ve bu yola da onların adı verilmiş.     Bu yol üstünde bir Karay Lokantası bile var. Biz geçerken kapalıydı ancak rehberimiz bu restoranın çok ünlü olduğunu, Vilnius'luların haftasonları sırf yemek yemek için buraya geldiklerini söyledi.


        Kalenin içindeki müzede de Karaylar'a ayrılmış bir köşe var...
Eğer Litvanya'ya gitmeyi planlıyorsanız, bahar yada yaz dönemini seçmenizi öneririm. Mesele sadece soğuk değil. Litvanya muhteşem bir doğal güzelliğe sahip, ancak doğal olarak kışın bu güzellik biraz sönük kalıyor. Ben bu haliyle bile çok etkilendim ki yaz aylarındaki yemyeşil halini düşünemiyorum...4 yorum :

 1. Harikasin Özgürcüğüm. Aynı geziyi en kısa sürede yapma isteği uyandırdı yazın, teşekkürler. Gezgin kal ,sevgiyle :)
  Elif Çal

  YanıtlaSil
 2. Kesinlikle tavsiye ederim!

  YanıtlaSil
 3. I just would like to stress that the aerial picture of the area was not taken by her. She is a fantastic girl, I know, but still doesn´t know how to fly.

  YanıtlaSil